My na Facebooku ;)

niedziela, 11 października 2015

Zalety samotnego macierzyństwa.

 Samotne macierzyństwo było dla mnie nie lada wyzwaniem. Bardzo się bałam, że sobie nie poradzę. Nigdy nie lubiłam dzieci, nie potrafiłam się nimi zajmować a teraz miałam zostać sam na sam,24h/7 z noworodkiem.
Gdy zobaczyłam mojego synka od razu Go pokochałam. Był taki malutki i bezbronny. Malutkie cudeńko. Moje serduszko.
O dziwo początki były super. Radziłam sobie świetnie. Nie potrzebowałam nawet pomocy położnych.
Po powrocie do domu ogarnęło mnie zmęczenie, malutki płakał całymi dniami i nocami. Miał straszne kolki. Nie miałam nikogo kto mógłby mnie zmienić. Zdarzały się chwilę załamania ale tak szybko jak się pojawiły to i tak szybko mijały.
Przez 9 miesięcy zdążyłam dostrzec zalety samotnego macierzyństwa. Pewnie ktoś teraz mógłby się puknąć w głowę i powiedzieć 'zalety samotnego macierzyństwa? To takie są? Co ta kobieta opowiada?'. Właśnie,że są. Przynajmniej ja je dostrzegam.
W moim przypadku ta sytuacja mnie zahartowała, wzmocniła i dodała mi pewności siebie.
Oto kilka cech, które narodziły się u mnie i dojrzewają wraz z macierzyństwem.

1. Samodzielność.

Czy jest ktoś kto się ze mną nie zgodzi? Bycie samotną mamą uczy samodzielności i nie ma co do tego wątpliwości. Od teraz muszę liczyć tylko na siebie, we wszystkich dziedzinach życia. Pieniądze? Muszę je sama zarobić. Bo za co opłacę mieszkanie, rachunki? Za co utrzymam dziecko i siebie? Oczywiście,że nie z alimentów.
Sama zajmuje się dzieckiem, wstaje do Niego w nocy, bawię się z nim w dzień, chodzę na spacery. Nie ma mnie kto zmienić, wyręczyć, pomóc. Jestem tylko ja i Michaś.
Sama sprzątam, gotuje, piorę, robię zakupy a później targam je na 4 piętro.
Te wszystkie sytuację uczą samodzielności. Samodzielność to bardzo potrzebna cecha, która przydaję się wszędzie , tak samo w pracy jak i w domu. A tego nauczyło mnie samotne macierzyństwo.

2.Organizacja czasu.

 Kto jest lepiej zorganizowany niż samotna mama? Chyba nikt. Tylko mama potrafi jedną ręką gotować obiad a drugą karmić dziecko prawda? Tylko my potrafimy tak zorganizować sobie czas, żeby w domu było czysto, obiad był ugotowany a pozostały czas którego zostało mnóstwo spędzamy na zabawie z dzieckiem a nawet zostaję jeszcze troche czasu tylko dla siebie. Tylko my potrafimy połączyć samotne macierzyństwo z pracą, szkołą nie zapominając w tym wszystkim o sobię. Mimo tylu obowiązków potrafimy dbać o siebie i pozostać pięknymi kobietami.

3.Cierpliwość.

 Będąc samotną mamą codziennie uczę się cierpliwości. Mimo tego, że jestem wykończona całym dniem i obowiązkami (dziecko,praca,dom) i marzę tylko o tym żeby zasnąć i przez całą noc się nie obudzić to nie tracę cierpliwości gdy maleństwo budzi mnie w nocy kilka razy. Nie tracę jej gdy dziecko jest chore, marudne a nie ma nikogo kto mógłby nam pomóc. Nie tracę jej nigdy. Cierpliwość to bardzo ważna cecha. Nigdy nie byłam cierpliwa. To właśnie macierzyństwo mnie tego nauczyło.

4. Siła. 

To chyba najważniejsza cecha, która się we mnie wykształciła. Odkąd pamiętam byłam słaba psychicznie, mała rzecz potrafiła mnie kompletnie zdołować. Gdy zostałam sama musiałam być silna nie tylko dla siebie ale i dla synka . Nie mogłam pozwolić sobie na to, żeby się rozsypać. Mam malutki Skarb, który mnie potrzebował i dalej potrzebuję. Dla którego jestem opoką i oazą bezpieczeństwa. Który na mnie liczy i kocha mnie bezwarunkowo.

5. Pewność siebie.

Dzięki temu, że daje sobie radę, potrafię zorganizować tak czas, że starcza mi go na wszystkie czynności, które muszę wykonać i zostaję mi go też trochę na relaks. Dzięki temu,że nauczyłam się cierpliwości oraz,że wiem, że jestem silną kobietą. Dzięki temu, że mimo iż jestem samotną mamą z wieloma obowiązkami, które spadły tylko na moje barki to dalej dbam o siebie i pozostaję atrakcyjną kobietą. Dzięki temu nauczyłam się pewności siebie. To bardzo ważna cecha, która pozwala na zdobycie wszystkiego o czym marzymy i czego chcemy. Pewność siebie jest ważna w relacjach z ludźmi, w pracy ale też dzięki niej znamy swoją wartość.

 Samotne matki to przede wszystkim twarde kobiety, mocno stąpające po ziemi i gotowe do stawiania czoła wyzwaniom. Macierzyństwo w pojedynkę może mieć przełożenie na inne dziedziny życia. Silna matka jest w stanie poradzić sobie z wieloma problemami, bo żaden z nich i tak raczej nie będzie większy niż ten, który skazał ją na samotność. Samotna matka to także ogrom odpowiedzialności, która również przekłada się na jej podejście do pracy. 
Bycie samotną mamą to nie tylko zalety wynikające z cech charakteru, które kształtuje trudna sytuacja. To również zalety często lepszego, bo spokojnego i bezpiecznego życia. Ten atut dotyczy tych matek, które dla dobra swojego i dzieci postanowiły odejść od swoich partnerów. Z jednej strony same skazały się na samotne rodzicielstwo, ale z drugiej dały sobie ogromną szansę na lepsze życie. Tak trudna decyzja jest często po prostu jedyną rozsądną rzeczą, jaką można zrobić, by zapewnić sobie szczęście

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz